Herşey kanun yapmaktan ibaret değildir. Aksine herşey o kanunları uygulamak ve uygulattırmaktan ibarettir. Uygulayan, yerine getiren, daima karar verenden daha kuvvetlidir.
( 1920 )M.Kemal ATATÜRK 
Avukatlarımız
Baro Tarihçesi
Isparta Baro Bülteni
Baro Başkanımız
Eski Baro Başkanlarımız
Baro Yönetim Kurulu
Baro Disiplin Kurulu
Baro Denetleme Kurulu
İlçe Temsilcileri
TBB Delegeleri
Baro Yönetim Kurulu Kararları
Adli Yardım Komisyonu
Avukat Hakları Merkezi Komisyonu
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Komisyonu
CMK Komisyonu
Etik Komisyonu
Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Komisyonu
İnsan Hakları Komisyonu
Avrupa Birliği Delagasyonu Komisyonu
Kadın Ve Çocuk Hakları Komisyonu
Staj Eğitim Merkezi Komisyonu
Uzlaşma Komisyonu
Kamu Avukatları Komisyonu
Genç Avukatlar Komisyonu
Isparta Adliyesi Personel Listesi
Basında Baromuz
ARAMIZDAN AYRILANLAR
Mali Bütçe
İLANLAR
ULUSAL BASIN
STAJYERLERİMİZ
YEREL BASIN
BARO BAŞKANLIĞIMIZIN ANLAŞMALI OLDUĞU YERLER

 

                      İletişim Formu

 

                    NÖBETÇİ ECZANELER

       

           

               SDÜ HUKUK FAKÜLTESİ

 

 

Hava Durumu
Ziyaretçiler
Toplam :  
Bugün :   0
Aktif :   7

 

 

  28.OLAĞAN GENEL KURUL NETİCESİNDE İLÇE SEÇİM KURULU TARAFINDAN VERİLEN MAZBATA ALINMIŞ  VE İLK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI BUGÜN AVUKAT EVİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ OLUP, GÖREV DAĞILIMI YAPILMIŞTIR. BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIZA HAYIRILI UĞURLU OLMASINI DİLERİZ .

BARO BAŞKANI

AV.GÖKMEN HAKKI GÖKMENOĞLU

BAŞKAN YARDIMCISI

AV.ABDULLAH ÇELİK

GENEL SEKRETER

AV.BAHADIR ERDEM

BARO SAYMANI

AV. EGEMEN TANYILDIZ

YÖNETİM KURULU ÜYELERİ

AV.ÜNSAL ÇANKAYA

AV.ÖMER BERBER

AV.CENGİZ KAYHAN

AV.ALİ OSMAN ALTUNBAŞAK

AV.SEVİNÇ DÜZ

AV.AYFER ESERYEL

AV.SALİH KOCAGÖZ

CMK KOMİSYON BAŞKANI

AV.SALİH KOCAGÖZ

UZLAŞMA KOMİSYON BAŞKANI

AV.SALİH KOCAGÖZ

ADLİ YARDIM KOMİSYON BAŞKANI

AV.CENGİZ KAYHAN

STAJ EĞİTİM MERKEZİ BAŞKANI

AV.ÜNSAL ÇANKAYA

AV.ÖMER BERBER

GENÇ AVUKATLAR KOMİSYON BAŞKANI

AV.ÖMER BERBER

AV.ÜNSAL ÇANKAYA

AVUKAT HAKLARI MERKEZİ BAŞKANI

AV.ALİ OSMAN ALTUNBAŞAK

BASIN YAYIN VE BARO DERGİSİ KOMİSYON BAŞKANI

AV.SEVİNÇ DÜZ

AV.EGEMEN TANYILDIZ

KAMU AVUKATLARI KOMİSYON BAŞKANI

AV.ABDULLAH ÇELİK

ETİK KOMİSYON BAŞKANI

AV.AYFER ESERYEL

SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER KOMİSYON BAŞKANI

AV.SEVİNÇ DÜZ

İNSAN HAKLARI KOMİSYON BAŞKANI

AV.ÜNSAL ÇANKAYA

AVRUPA BİRLİĞİ DELEGASYONU KOMİSYON BAŞKANI

AV.ÜNSAL ÇANKAYA

KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANI

AV.AYFER ESERYEL

 

BARO BAŞKANIMIZ AV.GÖKMEN HAKKI GÖKMENOĞLU 20.10.2014 TARİHİNDE  İSMAİL ALTUNBAŞ İLE BİRE BİR PROGRAMININ KONUĞU OLMUŞTUR.

Detaylı bilgi için www.kanal32.com.tr/program-43-bire_bir_secim.html#galeri

 

22.10.2014 TARİHİNDE ISPARTA BAŞSAVCIMIZ SAYIN MUSTAFA KEMAL ÇOKDİNÇ VE ISPARTA SAVCIMIZ MURAT KILIÇ BARO BAŞKANIMIZ AV.GÖKMEN HAKKI GÖKMENOĞLU'NU BARO YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZ AV.AYFER ESERYEL, AV.ABDULLAH ÇELİK, AV.ALİ OSMAN ALTUNBAŞAK AV.SEVİNÇ DÜZ VE AV.ÜNSAL ÇANKAYA'NIN KATILIMI İLE MAKAMINDA ZİYARET ETMİŞLERDİR.ARZ OLUNUR.

 22.10.2014 TARİHİNDE ISPARTA İL EMNİYET MÜDÜRÜ SAYIN CANER TAYFUR BARO BAŞKANIMIZ AV.GÖKMEN HAKKI GÖKMENOĞLU'NU BARO YÖNETİM KURULU ÜYELERİMİZ AV.AYFER ESERYEL, AV.ABDULLAH ÇELİK, AV.SEVİNÇ DÜZ, AV.ÜNSAL ÇANKAYA VE AV.SALİH KOCAGÖZ'ÜN KATILIMI İLE MAKAMINDA ZİYARET ETMİŞLERDİR.ARZ OLUNUR.

28.OLAĞAN GENEL KURULUMUZ 18.10.2014 CUMARTESİ GÜNÜ AYSAN KONGRE SALONUNDA TBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ SAYIN AV.ALİ ARABACI, TBB DİSİPLİN KURULU ÜYEMİZ AV.FAİK YILDIZ, ÖNCEKİ DÖNEM BARO BAŞKANLARIMIZ VE BAROMUZUN GÜZİDE AVUKATLARININ KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR. KATILIMLARINIZ İLE BİR KEZ DAHA BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ PERÇİNLEMİŞTİR. KATILAN BÜTÜN MESLEKTAŞLARIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİZİ BİR BORÇ BİLİRİZ.SAYGILARIMIZLA.

 

  

 

  

28.OLAĞAN GENEL KURUL MÜNASEBETİ İLE BAROMUZ MENSUBU MESLEKTAŞIMIZ ISPARTA MİLETVEKİLİ AV.RECEP ÖZEL'İN GÖNDERMİŞ OLDUĞU TELGRAF.TEŞEKKÜR EDERİZ.

18.10.2014 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN 28.OLAĞAN GENEL KURULU BARO BAŞKANIMIZ AV.GÖKMEN HAKKI GÖKMENOĞLU'NUN ADAY KONUŞMASI

Sayın Divan Başkanım, Divanın değerli üyeleri, Mesleğimizin onurlu ve saygın mensupları, değerli meslektaşlarım

 Baro Başkanlığımızın 28. Olağan Genel kurulu münasebeti ile bir araya gelmiş bulunmaktayız, öncelikle sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.

Isparta Barosunun bir mensubu olmaktan her zaman sizler gibi büyük bir onur ve gurur duydum. Büyük bir Onur ve Gurur duyduğum Baroma Beni Başkan seçmeniz ise Gurur ve Onurun en yücesi oldu. Görev yaptığım süre boyunca şahsım ve Yönetim Kurulunda ki tüm arkadaşlarım bu ağır sorumluluğun farkında olarak çalışmaya gayret gösterdik, Isparta Barosunun Sancağını bize devrettiğiniz günkü gibi zirvede tutmaya özen gösterdik. Baromuzun sancağını bize güvenerek teslim ettiniz, yapılan hata ve yanlışları görmezden geldiniz, büyük bir tevazu göstererek, Genç ve tecrübesiz demediniz, bizlere güvendiniz. Bizlerde her zaman bu güveniniz ile çalıştık ve sizlere çok daha iyi hizmet verebilmenin, Sancağımızı daha ileri götürmenin gayretini gösterdik.

Göreve geldiğimiz günden bu yana büyük bir onur ve mutluluk duyarak, Her ay düzenli olarak yazılı bir şekilde faaliyetlerimizi sizlere duyurmaya gayret gösterdik, Her ay düzenli olarak yazılı bir şekilde sizlere ulaştırdığımız faaliyet raporlarımızda da ifade ettiğimiz üzere Şahsıma gösterdiğiniz büyük güven ve hoşgörü için öncelikle müteşekir olduğumu belirtmek isterim. Beni ve Yönetim Kurulu üyelerimizi göreve getirdiğiniz günden itibaren yapılan çalışmalarda bir başarı sağladıysak bu bizlerin değil  Sizlerin Başarısıdır. Bizleri göreve getirdiğiniz günden itibaren Isparta Barosunun mensubu tüm meslektaşlarımızın destek ve katkılarını hep yanımızda hissettik, Sizler bizleri desteklemenin yanında aynı zamanda yaptığımız hataları da görmezden gelerek,  büyük bir özveri ve tevazu gösterdiniz. Elde edilen Başarıları alkışlayıp, yapılan yanlışları görmezden geldiniz. İşte bu sayededir ki Başta şahsım olmak üzere Tüm Yönetim, Disiplin ve Denetim Kurulu üyelerine cesaret ve güven verdiniz. Şu anda bile bu güveni ve desteği hissediyoruz. Bundan dolayı Tüm destek ve katkısını sunan sizlere şükranlarımı sunarım.

Bu çalışmalar Tek bir Baro Başkanı, Yönetim Kurulu Denetim ve Disiplin kurulunun çalışmaları değildir, çalışmaların büyük çoğunluğu, sizlerin bizlere verdiği destek katkı ve aynı zamanda gönüllü çalışması ile gerçekleşmiştir. İsimlerini tek tek sayamasak da, Baromuzun gerek Şehir içi gerekse şehir dışı seminer, eğitim çalışmaları, sempozyumları, Komisyon çalışmaları, Baro dergisi, staj eğitim merkezi, Cmk ve Adli Yardım Bürosu ile Denetimli serbestlik Bürolarında ve Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma teşkilatı ve Valilik de ki çalışmalara katılarak gönüllü olarak ders veren, Baromuzun diğer kurum ve kuruluşlarla birlikte yürüttü çalışmalarda gönüllü olarak aktif görev alan tüm Meslektaşlarımıza sonsuz şükranlarımızı sunarız.

Biz Türkiye Barolar Birliği ve 80 Baro ile Büyük bir Aileyiz, Isparta Baro Başkanlığı ise Bu ailenin büyük bir kolu. Biz Önce Hukukçu ve Avukatız, Sizlerin ve bizlerin Farklılıkları değil hepimizin ortak noktası olan Avukatlığımız bizleri ilgilendirdi. Önemli olanın farklılıklarımız değil ortak noktalarımız olduğunu görerek, aynı pencereden bakabilmek olduğunu çok iyi biliyoruz. Biz Bunu başardık diye umut ediyoruz. Umarız sizlerde öyle düşünüyorsunuzdur. Biz Önce Hukukçu ve Avukatız, Sizlerin ve bizlerin Farklılıkları değil hepimizin ortak noktası olan Avukatlığımız bizleri ilgilendiriyor. Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere Bize olan güven ve hoşgörünüz için minnettarız. Isparta Baro Başkanlığını temsil etmek ve Adına yakışır hizmetleri sizlere sunmanın onur ve mutluluğunu bize verdiniz. Bundan dolayı da büyük gurur ve mutluluk duyduğumuzu belirtiyoruz.

Bize bu imkanları çok büyük imkansızlıklara karşın sunan, Isparta Baro Başkanlığının bu duruma gelmesine vesile olup bizlere yol açan, Başta Baromuzun Kurucularını, Önceki Dönem Baro Başkanlarını, Yöneticilerini, ve her kademesinde görev almış tüm meslektaşlarımız ile Baromuzun neferi olan Siz saygıdeğer Isparta Barosuna kayıtlı Meslektaşlarımıza şükranlarımızı sunarız, Aramızdan ayrılarak ahirete intikal etmiş olan meslektaşlarımıza da Allahtan Rahmet diliyor, Ruhları Şad olsun diyorum. Gerek Bu dönemde gerekse bir geçtiğimiz Dönemde Baro Başkanlığımızın Yönetim, Disiplin, Denetim Kurulları ile Tüm Komisyonlarında gönüllü olarak görev almış Meslektaşlarımıza da sizler adına teşekkürü bir borç biliyoruz. Bizler Çalışma azmimizi ve gücümüzü Ben değil Biz sloganından yola çıkarak sürdürdük. Bizler Büyük bir Aileyiz ve Bu Büyük aileye yakışanın da Ben değil Biz duygusu olduğunu biliyoruz.

Göreve geldiğimiz günden itibaren öncesinde de ifade ettiğimiz gibi şeffaf olmaya büyük özen gösterdik, bu şeffaflığımızı her ay düzenli olarak faaliyetlerimizi sizlere yazılı olarak ulaştırarak tescillemeye çalıştık. Bu sayede de yapılanların sizlerce tartışılmasını ve bizlere istikamet göstermenizi sağladık. Faaliyetlerimizin tamamını, her ay düzenli olarak sizlere ulaştırmakla yetinmedik,28. Genel kurulumuz öncesinde de Tüm dönemimizi kapsar bir şekilde kitapçık haline getirerek, sizlerle paylaştık. Faaliyetlerimizin tamamını uzun uzadıya açıklayarak sizlerin daha fazla vaktini de almak istemeyiz. Ancak Bu çalışmalarımızın içerisinde sizler gibi bizleri en mutlu edenlerden birinin, bir geçtiğimiz dönem Baromuza 10 yıl süre ile tahsis ettirdiğimiz, Hafız İbrahim Demiralay Konağı olduğunu belirtmek isteriz. Hafız İbrahim Demiralay gibi büyük bir şahsiyetin Konağını Avukat evi haline getirerek gerek sizlerin gerekse Ispartalıların hizmetine sunmaktan dolayı sizler gibi bizlerde büyük bir onur duyduk. Yine Son dönemde, Türkiye Barolar Birliği ile yaptığımız görüşmeler neticesinde Baromuza kalıcı bir eser bırakmanın mutluluğunu yaşadık. Isparta Barida Otel Karşısında bulunan 5 katlı Binanın Baromuz Adına Türkiye Barolar birliği tarafından 2.150,000,00 TL ye satın alınmasına vesile olduk. 1958 yılında kurulmuş olan 274 Avukatı onlarca stajere sahip olan Isparta Barosunun artık bundan sonra fiziki mekan ihtiyacının kalmayacağını sizlere müjdeleme lüksüne ulaştık. Bu imkanı bize sağlayan Türkiye Barolar Birliği Başkanımız Sayın Av Prof Dr Metin Feyzioğluna Yönetim disiplin ve Denetim Kurulu üyelerine bir kez daha huzurlarınızda teşekkürü borç biliriz. Bundan sonraki isteğimiz artık bu yeni binamızı en kısa sürede tadilat ve tefrişi ile hizmete açarak, lokantasıyla, kafeteryası ile staj eğitim merkezi ile Avukat çalışma ofisleri, misafirhanesi, kütüphanesi, internet salonları ve konferans salonları ile sizlere ve baromuza yakışır bir sosyal tesisi açmayı hep beraber istemekteyiz. İnşallah bu açılışı da en kısa sürede icra edeceğiz. İnanın sizin bizlere olan güveniniz ve bu güven neticesinde verdiğiniz her reyin değerini çok iyi biliyor ve ona layık olmaya gayret gösteriyoruz.

Faaliyetlerimizi yukarıda da ifade eteğimiz üzere uzun uzadıya sayarak değerli vakitlerinizi almak istemiyoruz ancak bu iki önemli faaliyetimiz dışında Baro Kütüphanesi kurarak, Yeni komisyonlarla birlikte önceki komisyonların iç yönergesini yaparak, TTK uyarınca A.Ş. ve Kooperatiflerin vekil tutma zorunluluğunu takip ederek gerekli ise C. Savcılığına şikayetlerde bulunarak, Meslektaşlarımızın zorunlu mesleki sigorta kapsamına girmesini sağlayarak, Eski adliyede ki bekleme odasını staj eğitim merkezi, küçük odayı komisyonlar toplantı odası yaparak, Avukat hakları merkezini kurarak, Staj Eğitim Merkezini çok daha faal hale getirerek, Avrupa birliği Projesi komisyonu ile projeler yaparak, Yeni yasal Düzenlemeleri anında duyurarak, Resmi internet sitemizi ve Facebook hesaplarını aktif kullanmak sureti ile sizlere daha ivedi ulaşarak, Yılda 10-15 adet farklı konularda sertifikalı eğitim çalışması yaparak, Yalnız Meslektaşlarımıza değil PTT Dağıtıcılarına, Uyap Konusunda Adliye çalışanlarına, Emniyet Teşkilatına, Denetimli serbestlikten yararlananlara, Avukat personellerine da dönem dönem gönüllü meslektaşlarımızca eğitim çalışması düzenleyerek, Birçok resmi ve Özel kurum ve kuruluş ile meslektaşlarımız lehine anlaşmalar yaparak, TBB Bağışı ile Baromuza bir minibüs kazandırarak, masa tenisi, halı saha turnuvası, hatıra ormanı, özel gün ve haftalarda ki gala ve kokteyller düzenleyerek, Baromuzda bir tiyatro gurubu kurarak halkımıza açık tiyatro gösterisi sergileyerek, Baro Dergimizi aldığımız reklamlarla nerede ise sıfır maliyetle ile tekrar yayın hayatına sokarak, Özel günlerimizde ki sinema gösterimleri, piknikler helva ve aşure dağıtımları yaparak, İl ve ilçe ölçeğinde tüm resmi ve özel kurumlarda ki çalışma ve faaliyetlere katılarak Isparta da ki kurum ve kuruluşlarca  kucaklaşarak, Yeni Mahkemelerin ve İdare Mahkemesinin kurulmasına vesile olarak, Bankalar arasında bir yarış başlatarak Baromuza aldığımız bağışı 65.000,00 TL seviyesine çekerek, Baromuzun nakdini 300,000,00 TL den 603.000,00 TL ye çıkararak, CMK ve Adli Yardım ödemelerini Banka kanalı ile otomatik ödemeye bağlayarak, CMK görevlendirmelerinde SDF otomatik atama robotunu il ve ilçelerimizde sisteme sokarak, Adli Yardım ön Büro hizmetini gönüllü meslektaşlarımız ile devreye sokarak, Cezaevi, Huzurevi ziyaretlerinde bulunarak, Baro dergisi dışında Baromuz adına CMK el kitapçığı v.d yayınlar bastırarak, Özel günlerde masa takvimi, ajanda, bayrak ve filama, kalem gibi küçük hediyeler ile büyük bir aile olmanın mutluluğunu yaşayarak, Yeniden Stajerlere ait bir bekleme odası tahsis ederek, Disiplin Kuru odası ve dosyalarını müstakil hale getirerek meslektaşlarımızın özelini oluşturarak, Etik Komisyon oluşturarak etik kurallarımızın takibini hat safhaya taşıyarak, Personelimizi dönem dönem TBB de ki eğitimlere göndererek, Stajyerlerimizi TBB deki eğitimlere göndererek, Reklam Yönetmeliğini sıkı bir şekilde takip ederek, Meslektaşlarımıza gelen saldırılara anında müdahil olarak, Avukatlık kanununa muhalefet edenlerle mücadele ederek, Baromuz ve temsilciliklerimizin fiziki şartlarını her gün iyileştirerek, Cezaevi Avukat görüş odalarını düzenleyerek, Askeri mahkeme de de Bir Avukat bekleme odası oluşturarak, Avukatın olduğu her alanda geniş internet ağı kurarak, Yemin ve Cübbe merasimlerini Tarihi binamızda bir düğün neşesinde gerçekleştirerek, Adliye otoparkımızı yeniden dizayn ederek, Genel Kurul kararı doğrultusunda Kamu Avukatlarımızın aidatlarının normal aidatın  %30,mesleğinin 5. yılına kadar olanlardan %50 sini alarak, Kadına karşı şiddetle ilgili olarak Ülke Bazında örnek alınan Gülen Yüzler projesini yaparak, Adliye Binası 2. katında Meslektaşlarımıza çok sayıda  bilgisayar ünitesi kurarak, CMK ve Adli Yardım ödemelerini en kısa sürede yaparak, Dini ve Milli Bayramlarda ve özel günlerde Baromuz adına Basın açıklamaları ve yayın kuruluşlarında gerekli açıklamaları yaparak, İl Basında dava vekilliği belgelerinin tamamını iptal erek, Gençlerle Meslek Büyüklerimizi Bir üstatla sohbet köşesinde buluşturarak, Arabuluculuk konusunda SDÜ ile eğitim çalışması yaparak, Baromuz adına tavsiye niteliğinde Asgari ücret tarifesi yaparak, Meslektaşlarımızın Denizbank vasıtası ile ücretsiz mesleki sorumluluk sigortası yapmalarını sağlayarak, Ve Yine meslektaşlarımıza ücretsiz bir içtihat programı sunarak, Meslektaşlarımızın iyi ve kötü günlerinde yanlarında bulunmaya gayret göstererek, TBB Disiplin Kurulu üyeliğine Üstadımız Av. Ünal Çankayadan Sonra Av. Faik Yıldızı da taşımak sureti ile Isparta Barosunun TBB de ki temsilini üst düzeyde devam ettirerek, Bize verdiğiniz güven ve desteğe layık olmaya çalıştık.

Tüm bu çalışmalar bizlerin değil sizlerin başarısıdır, Yukarıda da ifade ettiğim üzere, bu faaliyetlerin tamamı sizin bize olan güveninizin ışığında hatalarımızı görmezden gelişinizin karşılığında meydana gelmiştir. Sizin bize olan inancınız bizleri dik tutmuştur.

Bu çalışmalara Çok büyük destek veren gecesini gündüzüne katan, işinden, eşinden ve çocuklarının zamanından çalarak Baromuzun Bayrağını zirvede tutmaya gayret gösteren Yönetim Kurulu üyelerimiz Av. Ayfer Eseryel’e, Av. Ali Osman Altunbaşak’a, Av.Sevinç Düz’e, Av. Abdullah Çelik’e Av.Bahadır Erdem’e, Av.Egemen Tanyıldız’a, Av. Ömer Berber’e, Av. Yıldırım Görgülüye, Av. Alpay Sarıya, Av.Muammer Çelik’e ve öncesinde görev almış olan tüm Yönetim Kurulunda bulunan meslektaşlarıma canı günülden teşekkür ederim, Yine Disiplin Kurulunda görev almış olan Üstadımız Av. Çetin Aköz’e, Av. Mesut Akar’a, Av. Hatice Seher Sağdıç’a, Av. Arzu Elma Benli’ye, Av. Neşe Özbek’e titiz ve gayretli çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunarım. Baromuzu TBB de çok ama çok iyi temsil etmiş ve Prof Dr Av Metin Feyzioğlu’nu Başkan olmasına vesile olan Baromuz Delegeleri Av Erol Berber ile TBB Disiplin Kurulu üyeliğine seçilen Av. Faik Yıldız’a da  müteşekkir olduğumu bu vesile ile iletir, Denetim görevinde yer alan genç meslektaşlarım Av. Serdar İpek-Av. Mustafa Büber ile Av. Taylan Aydının da hassas çalışmalarının taktire şayan olduğunu belirtirim.

28. Dönemde de Bize olan güven ve desteğinizin devamını diler, Cumhuriyetimizin Kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını yeniden yad ederek, Hukukun, Demokrasinin ve İnsan haklarının savunucusu olan Isparta Barosunun Savunmanları, Avukat Meslektaşlarıma beni sabırla dinlediğiniz için teşekkür eder,görüşmek dileği ile diyerek  saygılar sunarım.   

 

                                                   Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU  

 

18.10.2014 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN 28.OLAĞAN GENEL KURULU BARO BAŞKANIMIZ AV.GÖKMEN HAKKI GÖKMENOĞLU'NUN AÇILIŞ KONUŞMASI

Mesleğimizin onurlu ve saygın mensupları, değerli meslektaşlarım.

Isparta Barosu adına sizleri sevgi ve saygı ile selamlarım.

Baromuzun 28. Olağan Genel kuruluna Hoş geldiniz. 1136 sayılı Avukatlık kanunu uyarınca iki yılda bir gerçekleştirdiğimiz olağan genel kurulumuzun 28. sini icra etmekten dolayı büyük onur ve mutluluk duyuyoruz. Genel Kurulumuzun açılışı münasebeti ile öncelikle, Baromuzun iftihar sayfasına isimlerini yazdırarak aramızdan ayrılmış olan Başta görev şehidimiz Fatma Sevük olmak üzere Sayın Hüseyin Artun - Yusuf Özbek - Mehmet Senirkentli - İbrahim Ethem Ertan - Hakkı Turan Öner - Nevzat Özbalcı - Yaşar Erdoğan - Hüseyin Avni Aslan - Ahmi Kargın - Hakkı İnan - Hali Cengiz -Mehmet Coşan - Ali Fevzi Alalaloğlu ile Ali Kocamüftüoğlunu saygı ve hürmetle yad eder Ruhları şad olsun derim.  

Isparta Baro Başkanlığı olarak 28. Olağan Genel Kurulumuzu icra eden bizler, Savunmanın temsilcileri, siyah cüppemizin altında birçok sıkıntıyı da taşıyoruz. Türkiye’de Barolar Birliği kayıtlarına göre yaklaşık 85.000,Adalet Bakanlığı verilerine göre yaklaşık 95.000 Avukat bulunmakta. Baromuza kayıtlı 276 Avukat ve onlarca stajyerimiz bulunmakta. Halen Türkiye’de Hukuk Eğitimi verme lisansı almış 106 Hukuk Fakültesi bulunmakta ve Mezun veren 73 Hukuk Fakültesinden 32 si Devlet 41 i ise Vakıf Üniversitesi olarak eğitim vermekte. Bu fakültelerden 55 i İstanbul ve Ankara ilinde. Hukuk Fakültelerinde halen 47582 öğrenci eğitim görmekte. Avukatlar 2008 yılından başlamak üzere Topluluk Sigortasının kaldırılması ile birlikte 5510 sayılı Yasaya tabi 4/b li olarak değerlendirilmekte. Sosyal Güvenlik Kurumuna Prim borcu bulunan Avukatlar sağlık hizmetinden yararlanamamakta. Vergi usul Yasası gereği dosyaya vekâlet sunan Avukat vekalet ücretini almış kabul edilmekte. Serbest meslek erbabı olan Avukatlar bakımından KDV oranı %18 Gelir Vergisi oranı %20-25 olarak değerlendirilmekte. Ömrünün neredeyse yarısını adliye koridorlarında geçiren bir Avukat, emekli olduğunda emekli maaşı yaklaşık 1200 TL almakta. CMK uyarınca zorunlu müdafilik sisteminde yer alan bir meslektaşımız yıllarca görevlendirildiği davayı takip etmek zorunda kalmakta, bunun karşılığında ise kendisine ödenen ücret asgari ücretin üçte biri seviyesinde kalmaktadır. Örneğin bir Asliye Ceza mahkemesinde sanık müdafii olan meslektaşım bugün itibari ile yalnızca 265 TL ücretle yargılamanın sonuna kadar görevini ifa etmekte, her türlü sorumluluğu üstlenmektedir. 265 TL karşılığında yeri geldiğinde 10-15 yıl süre ile dosyada müdafilik görevini devam ettirerek tam bir angarya ile karşı karşıya kalmaktadır. Son dönemlerde Vatandaşlarımızdan gelen Adli Yardım taleplerinde büyük artışlar yaşanmakta, sonuç olarak da CMK zorunlu müdafiliği ve Adli Yardımlar nedeniyle  Avukatların serbest iradeleri ile alabileceği ne Ceza nede Hukuk davası kalmamış bulunmaktadır.  Siz Saygıdeğer meslektaşlarımın da çok iyi bildiği üzere Avukatlık mesleği 1136 sayılı yasa ile bir kamu hizmeti olarak düzenlenmiş ve Avukatlar da kamu görevlisi olarak kabul edilmektedir. 5237 sayılı Türk Ceza Yasasının 6/d maddesi gereğince Avukatlar yargılama faaliyetinin bir unsuru olarak kabul edilmekte de iken Yasanın bu açık hükmüne rağmen silah ruhsatı ve pasaport kanununda değişiklik yapılmayarak Avukatların yargının diğer unsurları olan Hakim ve Savcılardan ayrık tutulmaları ise tarafımızdan anlaşılamamaktadır. Avukatlık mesleği dürüstlük ve özen mesleği olduğu gibi aynı zamanda da bir Kamu görevi; Bu nedenledir ki görevimizden kaynaklı suçlarda doğrudan Ağır Ceza mahkemesince yargılanmamıza karşın, Kamu görevi ifa ediyor iken Avukatlara yapılan saldırılar cezasız bırakılmakta, bir Kamu görevlisine yapılan saldırı gibi değerlendirilmemektedir. Tüm bunlara rağmen savunmanın bir parçası olarak  olmazsa olmaz koşulu olan Avukatlar  soruşturma dosyalarının inceleyememekte örnek almakta  zorlanmaktadırlar.

Baroların genel Kuruları aslında Mesleki sıkıntı ve zorluklarımızın tartışıldığı ve çözüm önerilerinin arandığı yerlerdir. Bundan dolayıdır ki Genel kurulumuzun 28. Olağan toplantısında bir nebze de olsa Mesleğimizin ve o siyah cübbelerimizin altında ki sıkıntılarımızı sizlerle bir kez daha paylaşmak istedim.

Her şeyden önce bu tablonun ortaya konulması, sorunlarımızın genel kurul vesilesi ile kamuoyu ile de paylaşılması gerekir.

Bu anlamda Barolar elbette ki “siyaset” yapmazlar ancak  “hukuk siyaseti” yapmak da görevleri arasındadır. Bu vesile ile bir kez daha ifade ediyoruz ki: Başta son tarihli TBB ce oluşturulan komisyonca hazırlanmış olan ve içerisinde Isparta Barosu adına bizimde bulunduğumuz Avukatlık yasa önerisinin biran önce Yasalaşması gerekmektedir.

Avukatlık Sınavı - Avukatların Özlük hakları - Adli kolluk - Hukuk sigortası - Adli Yardım - Önleyici Hukuk - Uzlaşma - Arabuluculuk Müesseslerine ilişkin düzenlemeler bir an önce ve gecikmeksizin hayata geçirilmelidir.  

İnsan Onuru, yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü temeline oturan tarafsız ve güçlü  bir yargı sistemi toplumun hayat sigortasıdır, Yargı sisteminin olmazsa olması olan bizler Avukatların olmadığı Bir Yargı sistemi düşünülemeyeceğine göre bir an önce Toplumun Hayat sigortası olan bizlerin yani Savunmanların sıkıntılarının giderilmesi ivedilik göstermektedir.

Açılış Konuşmama son verirken Sözlerimin Başında da ifade ettiğim gibi Baromuzun bu günlere gelmesine vesile olmuş olan ancak Hakkın Rahmetine Kavuşmuş  tüm Meslektaşlarımızın Ruhu Şad olsun derim. 1958 Yılında Baromuzun kurulmasını sağlayan başta Kurucu Büyüklerimiz olmak üzere bu güne kadar emeği geçen tüm Baro Başkanlarımız ve Yöneticileri ile TBB ile Baromuzun her kademesinde görev alan Meslektaşlarıma da ayrı ayrı teşekkürü bir borç bilir, en önemlisi de bu çalışmalar gerçekleşirken büyük bir öz veri ile hata ve yanlışları görmeyip, Destek ve katkısını Baromuzdan ve bizlerden hiç esirgemeyen Siz Saygıdeğer Isparta Barosu Mensubu Meslektaşlarıma şükranlarımı sunarım. ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü ve SİLAH ARKADAŞLARINI YAD EDER Isparta Baro Başkanlığımızın 28. Olağan Genel Kurulunun Baromuza, Tüm Meslektaşlarımıza ve Türkiye ye Hayırlı ve Uğurlu olmasını diler, Saygılar Sunarım.                   

18/10/2014

                                            Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU

 

19.10.2014 TARİHİNDE TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİNİN DESTEK VE KATKILARIYLA DÜZENLENEN SDÜ HUKUK FAKÜLTESİNİN BARİDA OTELDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ XII.TÜRK MEDENİ USUL VE İCRA-İFLAS HUKUKÇULARI BİRLİĞİ TOPLANTISINA TBB YÖNETİM KURULU ÜYESİ SAYIN ALİ ARABACI, TBB DİSİPLİN KURULU ÜYEMİZ AV.FAİK YILDIZ VE BARO BAŞKANIMIZ AV.GÖKMEN HAKKI GÖKMENOĞLU KATILMIŞTIR.ARZ OLUNUR.

 

28.OLAĞAN GENEL KURULUMUZUN KESİN OLMAYAN SEÇİM SONUÇLARI ARZ OLUNUR.

 

 

 

01.10.2012-14.10.2014 TARİHLERİ ARASI

BARO KESİN HESAP RAPORU

 

GELİRLER

1) 01.10.2012 nakli devir………………………….........../  532.229.10TL

2) 01.10.2012-31.12.2013 arası gelir................./ 214.079,32TL

3) 01.01.2014-14.10.2014 arası gelir…………………  /2.406.212,14TL

                                          TOPLAM……....…........./3.152.520,56TL

 

GİDERLER

1)01.10.2012-31.12.2013 arası gider……………….../     189.452,00TL

2)01.01.2014-14.10.2014 arası gider……….........../   2.359.408,41TL

                                          TOPLAM…….……............/   2.548.860,41TL

 

GELİRLER TOPLAMI………………………………./  3.152.520,56TL

GİDERLER TOPLAMI…………………………......./ 2.548.860,41TL

GELİR-GİDER FARK MEVCUDU……............/     603.660,15TL

 

MEVCUT DÖKÜMÜ

1) Deniz Bank 6270041-351 nolu vadesiz hesap…..../         33.660,15 TL

2) Deniz Bank 6270041-361 nolu vadeli hesap……../       570.000,00 TL

TOPLAM…………………………………………............../        603.660,15 TL

 

 01.10.2012-14.10.2014 Tarihleri arasında BARO kesin hesap raporudur.14.10.2014

                                                           

    ISPARTA BARO BAŞKANLIĞI  2014  EKİM-2016 EKİM YILLARI

       TAHMİNİ BÜTÇESİ

GELİRLER CETVELİ

1-         KESENEKLER

            A-Giriş Keseneği………………………………………../   15.770,46TL.

            B-Yıllık Kesenek………………………………………../   93.508,80TL.

            C-Kanuni Gelirler………………………………………./     2.475.00TL.

2-         ÇEŞİTLİ GELİRLER

            A-Faiz Geliri……………………………………………/    54.413,77TL.

            B-Geçen Dönemden Devir……………………………../   603.660,15TL.

            C-Tahsil Edilecek Kesenekler…………………………./     29.568,00TL.

            D-Vekalet Pul Geliri……………………………………../ 172.187,14TL.

                                          TOPLAM…………………………. /  974.583,32TL.

GİDERLER CETVELİ

1-         YÖNETİM GİDERLERİ

            A-Genel Kurul Gideri……………………………………/   9.737,64TL.

            B-Temsil Giderleri………………………………………./  8.808,00TL.

            C-Yıllıklar………………………………………………../ 20.268,60TL.

2-         BÜRO GİDERLERİ

            A-Kırtasiye-Çiçek-Gazete Giderleri……………………../ 20.471,13TL

            B-PTT-Tel-Hizmet İnternet,Mesaj Giderleri…………… / 31.322,38TL

            C-Baro Tefrişat Gideri………………………………….../ 92.608,00TL

            D-Temizlik Gideri………………………………………../   8.935,54TL.

            E-Matbaa ve Basım giderleri……………………………../ 35.403,02TL.

3-         SOSYAL YARDIM GİDERLERİ

            A-Avukatlara yapılacak yardımlar………………………../31.628,12TL.

            B-Personele Yapılacak yardımlar…………………………/ 10.821,08TL.

            C-Başkaca yapılacak yardımlar………………………….../  7.695,60TL.

4-         YATIRIM GİDERLERİ

            A-Makine ve Demirbaş alımları…………………………../  14.817,14TL.

            B-Mobilya ve Döşemi Giderleri…………………………../  20.625,00TL.

            C-Taşınmaz mal alım gideri………………………………/ 180.010,56TL.

5-         VERGİ VE KESENEKLER

            A-Damga vergisi…………………………………………../   4.444,00TL.

            B-TBB keseneği…………………………………………../  31.375,06TL.

                                                           TOPLAM…………………/528.970,87TL.

 

            Yönetim Kurulu İşbu Fasıllar arasında aktarma yapmaya yetkilidir.14.10.2014

 

              Başkan                                                 Başkan Yrd.

Av. Gökmen Hakkı GÖKMENOĞLU                       Av. Ayfer ESERYEL

                 

Genel Sekreter                        Sayman                                     Üye

Av.Sevinç DÜZ       Av. Ali Osman ALTUNBAŞAK      Av. Abdullah ÇELİK

    

       Üye                                    Üye                              Üye  

Av.Bahadır ERDEM       Av.Ömer BERBER   Av. Egemen TANYILDIZ      


              Üye                                     Üye                        Üye

Av.M.Yıldırım GÖRGÜLÜ   Av.Muhammer ÇELİK    Av.İsmail Alpay SARI

                                                       

 

 


ATATÜRK KÖŞESİ

Baro Başkanımız

Av. Gökmen GÖKMENOĞLU 

BAROMUZUN KOMİSYONLARINDA STAJ EĞİTİM MERKEZİ,AVUKAT HAKLARI MERKEZİ KOMİSYONU, İNSAN HAKLARI KOMİSYONU,CMK KOMİSYONU, ADLİ YARDIM KOMİSYONU, UZLAŞMA KOMİSYONU,KAMU AVUKATLARI KOMİSYONU, ETİK KOMİSYONU, BASIN YAYIN VE BARO DERGİSİ KOMİSYONU, KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU,SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER KOMİSYONU, GENÇ AVUKATLAR KOMİSYONU VE AVRUPA BİRLİĞİ DELEGASYONU KOMİSYONUNDA GÖREV ALMAK İSTEYEN MESLEKTAŞLARIMIZIN İSİMLERİNİ BARO KALEMİNE BİLDİRMELERİ ÖNEMLE RİCA OLUNUR.

MESLEKTAŞIMIZ AV. EMİN DÜŞÜNCELİ'NİN EŞİ AMELİYAT OLMUŞTUR.ACİL ŞİFALAR DİLERİZ.

 

 

Anketlerimiz
Anket Seçilmemiş
Diğer Anketler

                                                               

 

 tasarım artwin ajans 

 

Duyurular
TBB 2014/88 SAYILI DUYURUSU
ISPARTA BAROSU 28.DÖNEM 1.YÖNETİM KURULU GÜNDEMİ
MEDENİ USUL VE İCRA İFLAS HUKUKÇULARI BİRLİĞİ
TERÖRÜ LANETLİYORUZ
27.DÖNEM ISPARTA BARO BAŞKANLIĞI GENEL FAAİYET RAPORU
KURBAN BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN
02.10.2014 TARİHİNDE ISPARTA BAŞSAVCISI SAYIN MUSTAFA KEMAL ÇOKDİNÇ, SAYIN HAKİM FAHRETTİN CANİK VE
27.09.2014 TARİHİNDE TBB BAŞKANI PROF.DR.AV. METİN FEYZİOĞLU, TBB BAŞKAN YARDIMCISI AV.BERRA BESLER TBB
21 EYLÜL 2014 TARİHİNDE TBB BAŞKANI PROF.DR. AV. METİN FEYZİOĞLU TBB YÖNETİM KURULU ÜYELERİ
11 EKİM KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI
TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ'NİN TEBLİGAT HAKKINDA DUYURUSU
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜNDEN GELEN YAZI
20.09.2014 TARİHİNDE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KAPSAMINDA ISPARTA IYAŞ PARK AVM DE ISPARTA POLİS EŞLERİ
20.09.2014 TARİHİNDE SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ KAPSAMINDA ISPARTA IYAŞ PARK AVM DE ISPARTA POLİS EŞLERİ KA
19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ ANMA PROGRAMINA BARO YÖNETİM KURULU ÜYEMİZ AV. ABDULLAH ÇELİK KATILMIŞTIR. ARZ OLUNUR.
Devamı ->

Tüm Hakkı Saklıdır © 2009 - 2010 www.ispartabarosu.org.tr | Tasarım : Nivtra Reklam