2020-2021 ADLİ YIL AÇILIŞ AÇIKLAMASI
01-09-2020
86

                                            2020-2021 ADLİ YIL AÇILIŞ AÇIKLAMASI

 

                   Değerli Meslektaşlarım;

         Öncelikle 2020-2021 Adli Yılının tüm meslektaşlarımıza, tüm Adliye camiasına ve tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ederim. Bu vesile ile Isparta Barosunun bu günlere gelmesinde emeği bulunan tüm Başkan, Yönetim Kurulu üyeleri ve Baromuza emek vermiş bulunan tüm üstatlarıma, hayatlarını kaybetmiş olanlara Allah’tan rahmet, aramızda bulunanlara sağlıklı uzun ömür dileyerek, emeklerinden dolayı şükranlarımı bildirmeyi bir borç bilirim.

              Değerli Savunmanlar ;

         Geride bıraktığımız Adli Yılı zihnimizde canlandırdığımızda birçok sorunla mücadele ettiğimizi, zor bir sürecin içinden geçtiğimizi söylemek sanırım hiçte zor olmayacaktır. Her şeyin başının sağlık olması sebebi bu dönem aklımıza gelen ilk zorluk, ülkemizi ve tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemi süreci oldu hiç kuşkusuz. Halen ciddiyetini koruyan pandemi süreci Adli Yıl Açılış Töreni yapmamızın dahi önüne geçmiş bulunmakta. Bilindiği üzere, salgın sebebi ile Adli mekanizma ülkemizde 3 ay gibi bir süre durdurulmuş bu süreç her birimizi hem ekonomik hem de mental anlamda son derece olumsuz etkilemiştir. Bu süreç içerisinde Baromuz gerek siz değerli meslektaşlarımıza attığı her mesajda, basına yaptığı her açıklamada, avukatlarımızın maddi – manevi yanında olduğunu hatırlatmış, meslektaşlarımızın ihtiyaç duyması halinde maddi – manevi her konuda baromuza başvurabileceklerini belirtmiştir. Bugün de aynı hatırlatmayı yapmaktan geri durmamaktayız. Isparta Barosu tüm gücü ve imkânları ile üyelerinin yanındadır. Elbette ki en büyük temennimiz salgın sürecinin bir an önce nihayete ermesi, başta ülkemiz olarak tüm dünyanın bu beladan en az can kaygı ile kurtulmasıdır. Salgın tehdidinin ciddiyetini koruması nedeni ile Yeni Adli Yılda meslektaşlarımızın adliyede görevlerini sağlıkla ifa edebilmeleri adına bekleme odalarımızda sosyal mesafeye uygun bir oturma düzeni tertip edilmiş, her bekleme odalarımızda el dezenfektanları temin edilmiş, fotokopi odamızda ücretsiz maske dağıtımına başlanmış ve son olarak adliyemiz bahçesinde avukatlarımıza özel açık hava bekleme alanı hizmete sokulmuştur. Dileğimiz tek bir meslektaşımızın dahi bu illetten zarar görmeden salgın sürecinin sona ermesidir.

           Kıymetli Meslektaşlarım;

         Geride bıraktığımız Adli Yılda mesleğimizi bire bir ilgilendiren zorluklar ile de mücadele etmek durumda kaldık. Üzüntü ile söylemek zorundayım ki ülkemiz Baroları geride bıraktığımız Adli Yıl içerisinde belki de Cumhuriyet tarihinin en dağınık görüntüsünü sergilemişlerdir. Hukukun üstünlüğü ilkesinde buluşmakta hiçbir zorluk çekmemesi gereken Barolarımız, maalesef ülkenin içinde bulunduğu kutuplaşma kültüründen son derece fazla etkilenmişlerdir. Fakat her ne olursa olsun Barolarımız mesleği tehdit eden bir olgunun varlığı halinde yine bir bütün olmayı, beraber mücadele edebilmeyi başarmışlardır. Isparta Barosunu temsilen katılmış olduğum tüm medya organlarında, diğer Barolarımız ile beraber vermiş olduğumuz tüm mücadele esnasında söylemiş olduğum gibi, tüm fikir ayrılıklarına rağmen 80 Baronun tamamı çoklu baro sistemine karşı çıkmıştır. Bu birliktelik bize göstermektedir ki Barolarımızın tüm siyasi, etnik, kültürel alt yapılarından bağımsız olarak mesleği savunmak adına bir bütün olmaları her zaman mümkündür. İçinde bulunduğumuz süreç içerisinde Anayasa Mahkemesinde görüşülmekte olan, çoklu baro, Türkiye Barolar Birliğinin Başkan ve organlarının seçiminde değişiklik ön gören Avukatlık Kanununda ki yasa değişikliğine karşı mücadele eden tüm Barolarımıza ve bu mücadelede bizlere destek veren tüm meslektaşlarımıza sonsuz şükranlarımı sunmayı bir borç bilirim. Yeni Adli Yılda bölünmeyen, bölünmeye çalışılmayan, daha adil temsil edilen Barolar için ve dolayısı ile daha güçlü bir savunma için hep beraber mücadele edeceğimize yürekten inanıyorum.

              Kıymetli Hak Arayıcıları;

         Yukarıda bahsetmiş olduğum akut problemlerin dışında, geride bırakmış olduğumuz Adli Yıl içerisinde mesleğimizin kronikleşmiş sorunlarında da yeterli iyileşme görülmemiştir.  Özlük hakları konusunda yargının diğer ayaklarını temsil eden meslektaşlarımız ile avukatlar arasında çok ciddi bir aleyhe dengesizlik söz konusudur. Bir hakimimizin veya bir savcımızın hak etmiş olduğu emekli maaşı ile bir avukatımızın hakkının çok altında olarak almış olduğu emekli maaşı arasında uçurum bulunmaktadır. Bunun dışında özellikle genç meslektaşlarımız için hayati önem taşıyan CMK ücretleride Anayasa’nın angarya yasağı hükümlerini ihlal edecek niteliktedir. CMK ücretleri her yıl revize edilen Avukatlık Ücret Tarifesinde belirlenen miktarlardan daha az olmamalıdır. Avukatlık Mesleği, hak ettiği saygınlığa ekonomik olarakta kavuşmalıdır. 

               Değerli üstatlarım, çok kıymetli genç meslektaşlarım;

         Görülüyor ki önümüzde ki Adli Yılda ve sonraki Adli Yıllarda mücadele etmemiz gereken çok şey var. Şahsım adına Isparta Barosu ailesini temsilen sizlerle beraber mücadele etmek benim için büyük bir onur. Daha güçlü bir savunma, daha adil bir ülke için her beraber yürüyeceğimiz bu yolda sağlıklı, huzurlu, bol kazançlı nice Adli Yıllara kavuşmamız dileklerimle, içinde adalet ateşi yanan herkesin Yeni Adli Yılını kutlarım.

                           Av.Ünsal Çankaya

                          Isparta Baro Başkanı

        

Av.Ünsal Çankaya
Baro Başkanı
10-09-2020 - 10:15:46

MESLEKTAŞIMIZ AV.FATMA TÜRKAN ŞALLI EVLENMİŞTİR. BİR ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR DİLERİZ. 

25-08-2020 - 09:34:50

MESLEKTAŞIMIZ AV.ZELİHA KILINÇ EVLENMİŞTİR. BİR ÖMÜR BOYU MUTLULUKLAR DİLERİZ. 

Avukat Sorgula
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ÇELENK SUNMA VE BASIN AÇIKLAMASI
KADES UYGULAMASI
ISPARTA BAROSU KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANLIĞIMIZIN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI FARKINDALIK AMAÇLI VİDEOSU

BARONET CMK ATAMA SİSTEMİ Uzman Vergi | En kolay muhasebe , tek tıkla vergi beyanı Deniz Bank Ulusal Baro Ağı Projesi Baro Kart