BASINA VE KAMUOYUNA
20-09-2019
313

BASINA VE KAMUOYUNA

17 Eylül 2019 günü Mardin Barosu üyesi iki meslektaşımız takip ettikleri bir dosyada davanın karşı tarafı olan kalabalık bir grup tarafından evlerinin önünde saldırıya uğramış, Av. İbrahim Dündar bıçakla yaralanmış, eşi Av.Özlem Dündar ise karnındaki sekiz aylık bebeği ile ağır şekilde darp edilmiştir. Saldırı uzun süre devam etmiş, çevreden yetişenlerin ve orada bulunan sivil bir polis memurunun yardımı ile daha vahim sonuçları olmadan saldırganlar kaçmak zorunda kalmıştır.

Öncelikle meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Meslektaşlarımıza yapılan bu saldırıyı lanetliyor ve kınıyoruz. Yapılan saldırı sadece meslektaşlarımıza değil, savunma mesleğine, savunma yılmaz neferleri olan 125.000 Avukatın her bir ferdine yapılmıştır.

Saldırganlardan ikisi adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış; birisi tutuklama talebi ile Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edilmiş olmasına ve üzerine atılı suçu ikrar etmiş olmasına rağmen imza şartı ile önce serbest bırakılmış; itiraz üzerine 19.09.2019 tarihinde tutuklanmıştır. Daha sonra yakalanan iki şüpheli daha tutuklanmıştır.

Yapılan bu hain saldırı meslektaşlarımızın takip ettiği bir dosya nedeni ile mesleki faaliyetlerinden kaynaklı bir saldırı olduğu açıkça ortadadır. İki saldırgan suçlarını itiraf etmesine karşın adli kontrolle serbest bırakılmıştır; çünkü saldırıya uğrayanlar savcı ya da yargıç değil, avukatlardır!

2- 15 Eylül 2019 günü Bursa Barosu üyesi Av. Fesih Demir, genel/trafik uygulaması yapan polislerin hukuksuz işlemini kabul etmediği için hakaret ve tehditlere uğramış, yerlerde sürüklenip, karga tulumba polis arabasına atılmıştır. Şikâyetçi olacağını bildirmesi üzerine polis merkezinde bulunan polisler, Bursa Barosu yöneticileri ve Avukat Hakları Merkezi üyelerine de sözlü saldırıda bulunmuşlar, asılsız iddialarla tutanak düzenlemişler ve hukuksuzluklara devam etmişlerdir. Avukatlara yönelik baskı ve saldırılar, halkın hak arama özgürlüğüne yöneliktir ve yurttaşlarımıza gözdağı verilmek istenmektedir.

3- Antalya’da görev yapan meslektaşımız Av. Ahmet Buğra Çelik 24.08.2019 tarihinde gece saat 00.45 sularında evinin kapısının önünde görevinin temelini oluşturan kanunlara bağlılığı unutmuş, suçu önlemeyi değil suç işlemeyi amaç edinen üç polis memuru tarafından hakaret ve tehdide maruz kalmış, darp edilmiştir.

Nereden ve kimden gelirse gelsin, Avukatlara yönelik saldırıları ve şiddeti kabullenmeyeceğiz ve mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Meslektaşlarımızın, Bursa Barosu’nun, Antalya Barosu’nun ve Mardin Barosu’nun yanındayız.20.09.2019

                                                                                         ISPARTA BAROSU

   AVUKAT HAKLARI KOMİSYONU

 

 

Av.Ünsal Çankaya
Baro Başkanı
23-05-2020 - 23:35:09

MESLEKTAŞIMIZ AV.YUNUS DABAN'IN  ANNESİ VEFAT ETMİŞTİR. MERHUMA ALLAH'TAN RAHMET YAKINLARINA BAŞSAĞLIĞI DİLERİZ. 

23-05-2020 - 18:31:57

MESLEKTAŞIMIZ AV.MEHMET ALİ BÜLBÜL 'ÜN ERKEK BEBEĞİ DÜNYAYA GELMİŞTİR. MİNİK BEBEĞİMİZE HOŞGELDİN DER, MESLEKTAŞIMIZA TEBRİK DİLEKLERİMİZİ İLETİRİZ.

Avukat Sorgula
8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ÇELENK SUNMA VE BASIN AÇIKLAMASI
KADES UYGULAMASI
ISPARTA BAROSU KADIN VE ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU BAŞKANLIĞIMIZIN KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI FARKINDALIK AMAÇLI VİDEOSU

BARONET CMK ATAMA SİSTEMİ Uzman Vergi | En kolay muhasebe , tek tıkla vergi beyanı Deniz Bank Ulusal Baro Ağı Projesi Baro Kart